חיפוש: 
מוקד שרות לקוחות 1-700-700-637
 
לשמוע כמו שתמיד חלמת

שמיעה – יותר מאיכות חיים !

 

טלי בר-משה, קלינאית תקשורת M.H.A

ראש החטיבה האודיולוגית, מדטכניקה-אורתופון בע"מ

 

 

רחל הלכה אתמול להצגה לבד. ישראל בעלה לא רצה ללכת. הוא אומר שהוא הפסיק ליהנות מהצגות. בזמן האחרון ישראל מגביר את הטלוויזיה, אינו עונה לה כשהיא קוראת לו מהחדר, טוען שהילדים והנכדים בולעים את המילים ולפני שבועיים כששכחה את המפתח היא דפקה בדלת דקות ארוכות עד שישראל שמע ופתח. גם ישראל מרגיש שמשהו השתנה לאחרונה אבל קשה לו להבין בדיוק מה – כולם מדברים לא ברור והוא צריך כל הזמן לשאול "מה אמרת?", הטלוויזיה חלשה מידי ובמפגשי חברים כשכולם צוחקים הוא מרגיש מחוץ לתמונה. ישראל, כמו רבים וטובים מבני גילו, חווה את התופעות הנגרמות כתוצאה מליקויי בשמיעה.

 

סיבות לירידה באיכות השמיעה:

ליקוי בשמיעה יכול להיגרם מסיבות רבות: ליקוי מלידה, מחלות, פקק שעווה, חשיפה לרעש, פציעות, תורשה ועוד. הגורם העיקרי לליקוי בשמיעה אצל אנשים מעל גיל 55 הוא פרסביאקוזיס כלומר: ליקוי בשמיעה הנגרם כתוצאה מעליה בגיל. ליקוי שמיעה כזה מתאפיין בדרך כלל בירידה סימטרית בשמיעה בשתי האוזניים כתוצאה מתפקוד לקויי של עצב השמיעה (ליקוי עצבי). מרבית האנשים מעל גיל 60 סובלים מליקוי שמיעה עצבי בשתי האוזניים בדרגות שונות. ליקוי השמיעה גורם לבעיות נוספות המפריעות לתפקוד התקשורתי היומיומי כגון: מתן תשובה לא נכונה לשאלה שנשאלה, אי הבנות הגורמות לכעסים ומרירות כתוצאה מקשיים בהבנת המילים והמשפטים (יום שישי או יום שלישי), הסתגרות בבית וניתוק חברתי (לא להרצאות, הצגות) ועוד.

 

בדיקת שמיעה וייעוץ קליני - על מה ולמה :

את סוג הליקוי ודרגתו ניתן לגלות בעזרת בדיקת שמיעה פשוטה. הבדיקה מתבצעת ע"י קלינאי/ת תקשורת במכון שמיעה. על פי תוצאות הבדיקה ניתן לקבוע האם הליקוי הוא הולכתי (פגיעה באוזן החיצונית או התיכונה) הניתן לטיפול רפואי (למשל כאשר הגורם לליקוי הוא דלקת או פקק שעווה) או שהליקוי הוא עצבי (פגיעה באוזן הפנימית). כאשר ליקוי השמיעה הוא ממקור עצבי יש לשפר את השמיעה בעזרת מכשירי שמיעה. התאמת מכשירי שמיעה מתבצעת על בסיס תוצאות בדיקת השמיעה ובהתאם לצרכי הפציינט. בשנים האחרונות הושקעו מאמצים גדולים ע"י יצרניות מכשירי השמיעה הגדולות בעולם כדוגמת חברת SIEMENS, בפיתוח מכשירי שמיעה דיגיטליים (בדרגות טכנולוגיה שונות) המשפרים את הבנת הדיבור, מפחיתים רעשי רקע ומאפשרים שמיעה נוחה, טבעית ואיכותית.

 

בפגישת הייעוץ המתבצעת לאחר בדיקת שמיעה ייתן משקם/ת השמיעה מידע לגבי סוג הליקוי בשמיעה ודרגתו ולגבי מכשירי השמיעה המתאימים ביותר. בד"כ הייעוצים ניתנים ללא תשלום או התחייבות מצד הפציינט. חשוב לציין כי מכשירי השמיעה הדיגיטליים הקיימים היום נותנים מענה מצוין לבעיות השמיעה אך חלק חשוב מתהליך ההסתגלות למכשירים וליכולת להפיק מהם תועלת תלוי במידת הנכונות של האדם להשתמש במכשירים באופן קבוע ורציף ובמידת ההכרה שלו בצורך שבשימוש במכשירי שמיעה. ככל שיש מודעות גדולה יותר לנחיצות מכשירי השמיעה והשימוש בהם יהיה קבוע ויומיומי ההסתגלות תהיה מהירה וטובה יותר והתועלת תגדל.

 

יתרונות השמיעה הדו צדדית: 

כפי שנאמר קודם לכן, מרבית הליקויים בשמיעה בגיל המבוגר מופיעים בשתי האוזניים. במהלך השנים נערכו מחקרים רבים אשר בחנו את יתרונות השמיעה דו-צדדית והשימוש בזוג מכשירים. כל המחקרים הראו באופן ברור כי לשימוש בזוג מכשירי שמיעה יתרונות רבים, וחשיבות גדולה בתהליך ההסתגלות והשיקום השמיעתי. בין היתרונות הברורים שבשימוש בזוג מכשירים ניתן למצוא הבנת דיבור טובה יותר בעיקר בתנאי רעש, יכולת מיקום טובה של קולות במרחב, שמיעה איכותית וטבעית יותר, הסתגלות מהירה יותר ועוד ועוד.

 

אם גם אתם, כמו ישראל, מרגישים שאתם מפסידים חלק גדול מהנאמר, מפסיקים ללכת להרצאות או הצגות, עונים לא נכון לשאלה שנשאלתם או צריכים לשאול שוב ושוב "מה אמרת?" יתכן שגם אתם סובלים מליקוי שמיעה. אם הסובבים אתכם מתלוננים על כך שהטלוויזיה מוגברת בקולי קולות או שאינכם שומעים שדפקו בדלת, זה הזמן לפנות למכון השמיעה הקרוב לביתכם לביצוע בדיקת שמיעה ולבחינת האפשרות לשפר את איכות חייכם וחיי היקרים לכם בעזרת מכשירי שמיעה. 

 

 

אנא פנו אלינו לקבלת מידע נוסף או לשם השתתפות בסדנאות

 

צוות מדטכניקה אורתופון