חיפוש: 
מוקד שרות לקוחות 1-700-700-637
 
לשמוע כמו שתמיד חלמת

 

התאמת מכשירי שמיעה לשתי האוזניים בטכנולוגיה אלחוטית

 

ד"ר לימור לביא,  קלינאית תקשורת  

 

שמיעה טבעית היא שמיעה בשתי האוזניים. רבים מכישורי השמיעה שלנו מתבססים על יכולתנו להשתמש במידע המגיע משני הצדדים. המוח משתמש במידע שונה של זמן ועוצמה, המגיע מכל אחת מהאוזניים, כדי להבחין בקולות בתוך רעש רקע, וכדי למקם את מקור הצליל. מחקרים קליניים מוכיחים, כי כדי להתקרב ככל האפשר לשמיעה טבעית בעזרת מכשירי שמיעה, מומלץ להשתמש במכשירים בשתי האוזניים.עם שני מכשירי שמיעה, הבנת הדיבור בתנאי רעש או בעת שיחה בקבוצה - טובה הרבה יותר; יש יכולת טובה יותר לזהות את הכיוון שממנו מגיעים קולות, והבנת הדיבור משתפרת. השמיעה ברורה יותר, טבעית ומאוזנת, וההסתגלות למכשירים קלה ומהירה. וגם זאת, מחקרים מוכיחים, כי שימוש במכשיר שמיעה באוזן אחת בלבד עלול לגרום להפחתה הדרגתית בהבנת הדיבור באוזן השנייה, בשל חסך שמיעתי הנגרם לאוזן הלא מוגברת.

 

אולם, לעתים השימוש בשני מכשירים עלול להיות מסורבל – יש צורך לכוון כל מכשיר בנפרד, ולהתאים בין המכשירים עם כל שינוי בסביבה השמיעתית. כאשר עוברים לסביבה רועשת יש להחליש את שני המכשירים באותה מידה; כשמדברים בטלפון יש להחליש את המכשיר באוזן הלא מקשיבה, וכן הלאה.

 

טכנולוגיית ה- e2e wireless:

כדי להקל על המשתמש, וכדי לשפר את התיאום בין המכשירים גם בפרמטרים שאינם בשליטתו (כמו הפרדה בין רעש לדיבור, שינויי דחיסות וכדומה), פותחה לאחרונה בגרמניה מערכת חדשה של מכשירים המקושרים ביניהם בקשר אלחוטי, באמצעות גלים נמוכים. מכשירי שמיעה אלו מהווים פריצת דרך טכנולוגית של ממש, ומשנים את החשיבה האודיולוגית לגבי שימוש במכשירי שמיעה בשתי האוזניים. הטכנולוגיה האלחוטית מאפשרת, לראשונה, לשני מכשירי שמיעה לא רק לתקשר זה עם זה, אלא לתפקד כמערכת שמיעה דו-אוזנית ממש. המערכת יוצרת רמת סנכרון שלא הייתה אפשרית בעבר. המערכת האלחוטית במכשירי שמיעה, המכונה e2e wireless, מאפשרת מיצוי הפוטנציאל של התאמה דו-צדדית. שני מכשירי השמיעה פועלים כמערכת אחת מאוחדת - המכשירים מחליפים ביניהם מידע חיוני, תוך הערכה בזמן אמת של הסביבה האקוסטית, ואז מבצעים החלטות מיידיות של עיבוד אותות. כך מתקבלת שמיעה אופטימלית בכל סביבה שמיעתית. תפקוד שני המכשירים כמערכת אחת מאפשר הבנת דיבור מרבית, כיווניות והנאה ממוסיקה יחד עם פשטות, קלות ונוחות בשימוש.

 

 

במכשירי השמיעה מורכבים שני מיקרופונים: מיקרופון סביבתי (הקולט באופן שווה את כל קולות הסביבה) ומיקרופון כיווני (המעניק העדפה לקולות המגיעים מלפנים). שני מכשירי השמיעה עוברים יחד ובאופן אוטומטי ממצב של מיקרופון סביבתי למצב של מיקרופון כיווני, כפי שמתבקש מתנאי הסביבה. כך המשתמש יכול לשמוע צלילים מכל הכיוונים (בעזרת המיקרופון הסביבתי), או להתמקד בעיקר בדיבור שמגיע מלפנים (בעזרת המיקרופון הכיווני). המערכות שתפקידן לווסת את קולות הדיבור ואת הרעש מתכווננות אף הן באופן סינכרוני בשני המכשירים, בהתאם לסביבה השמיעתית.

 

אנא פנו אלינו לקבלת מידע נוסף או לשם השתתפות בסדנאות

 

צוות מדטכניקה אורתופון