חיפוש: 
מוקד שרות לקוחות 1-700-700-637
 
לשמוע כמו שתמיד חלמת

בדיקות שמיעה

בדיקת שמיעה - על מה ולמה ?

 

 

ישנם מספר רב של סיבות וגורמים לירידה בשמיעה. אך ראשית יש להבין כיצד בנויה האוזן שלנו. כמו הרבה דברים אחרים גם האוזן מחולקת ל-3 חלקים: האוזן החיצונית, האוזן התיכונה והאוזן הפנימית. האוזן החיצונית כוללת את האפרכסת ותעלת השמע המובילה לעור התוף. האוזן התיכונה מכילה את שרשרת עצמימי השמע הכוללת 3 עצמות זעירות הנקראות: הפטיש הסדן והארכובה. עצמות השמע מתחברות מצד אחד לעור התוף ומהצד השני לחלון הסגלגל של השבלול. השבלול שהוא בעצם האוזן הפנימית כשמו כן הוא- נראה כקונכייה זעירה. בדפנות הפנימיים של השבלול ממוקמים תאי שיער זעירים המחוברים לסיבי עצב השמיעה. תעלות השבלול מכילות נוזל. כאשר גל הקול נכנס לתעלת השמע דרך האפרכסת הוא מניע את עור התוף אשר בתורו גורם לתנועת עצמות השמע. התנועה עוברת אל הנוזל הנמצא בתעלות השבלול והוא מניע את תאי השיער. תאי השיער מעבירים אותות חשמליים לסיבי עצב השמיעה המעבירים אותם למרכז השמיעה במוח שם האותות מפוענחים ומתורגמים לצלילים.

את סוג הליקוי ודרגתו ניתן לגלות בעזרת בדיקת שמיעה פשוטה. הבדיקה מתבצעת ע"י קלינאי/ת תקשורת במכון שמיעה. על פי תוצאות הבדיקה ניתן לקבוע האם הליקוי הוא הולכתי (פגיעה באוזן החיצונית או התיכונה) הניתן לטיפול רפואי (למשל כאשר הגורם לליקוי הוא דלקת או פקק שעווה) או שהליקוי הוא עצבי (פגיעה באוזן הפנימית). כאשר ליקוי השמיעה הוא ממקור עצבי יש לשפר את השמיעה בעזרת מכשירי שמיעה. התאמת מכשירי שמיעה מתבצעת על בסיס תוצאות בדיקת השמיעה ובהתאם לצרכי הפציינט. בשנים האחרונות הושקעו מאמצים גדולים ע"י יצרניות מכשירי השמיעה הגדולות בעולם כדוגמת חברת SIEMENS, בפיתוח מכשירי שמיעה דיגיטליים (בדרגות טכנולוגיה שונות) המשפרים את הבנת הדיבור, מפחיתים רעשי רקע ומאפשרים שמיעה נוחה, טבעית ואיכותית.

 

בפגישת הייעוץ, המתבצעת לאחר בדיקת שמיעה, ייתן משקם/ת השמיעה מידע לגבי סוג הליקוי בשמיעה ודרגתו ולגבי מכשירי השמיעה המתאימים ביותר. בד"כ הייעוצים ניתנים ללא תשלום או התחייבות מצד הפציינט. חשוב לציין כי מכשירי השמיעה הדיגיטליים הקיימים היום נותנים מענה מצוין לבעיות השמיעה אך חלק חשוב מתהליך ההסתגלות למכשירים וליכולת להפיק מהם תועלת תלוי במידת הנכונות של האדם להשתמש במכשירים באופן קבוע ורציף ובמידת ההכרה שלו בצורך שבשימוש במכשירי שמיעה. ככל שיש מודעות גדולה יותר לנחיצות מכשירי השמיעה והשימוש בהם יהיה קבוע ויומיומי ההסתגלות תהיה מהירה וטובה יותר והתועלת תגדל.

 

מדטכניקה אורתופון בקהילה
 
בשנים האחרונות הרחיבה מדטכניקה אורתופון את פעילות ההדרכה וההסברה בקהילה, במטרה להעלות את המודעות להפרעות שמיעה ולפתרונות המוצעים. המומחים של מדטכניקה אורתופון משתתפים בהרצאות במתנ"סים, קופות חולים ומרכזי דיור מוגן. בנוסף, החברה מפעילה ניידות המצוידות בתא אטום ומבצעות בדיקות שמיעה תקופתיות במפעלים, בתי ספר, קיבוצים ומושבים. בגמר בדיקת השמיעה ניתן לקבל ייעוץ לגבי דרכי הטיפול והשיקום השמיעתי המומלץ.